OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 5–12.04.2020, Niedziela Palmowa — Męki Pańskiej
-
W tygodniu do piątku włącznie Msze Św. o godz. 18.00
-
Wielki Tydzień był zawsze naszym parafialnym czasem pojednania – spowiedzi św. Z racji obecnej sytuacji i ograniczenia zgromadzeń wzbudźmy szczery ŻAL ZA GRZECHY i DUCHOWE PRAGNIENIE PRZYJĘCIA KOMUNII ŚW. Odsyłam do wyjaśnienia zamieszczonego poniżej ogłoszeń. Przy najbliższej okazji po ustaniu epidemii dopełnimy spowiedź i komunię św. wielkanocną wynikającą z obowiązku zachowania Przykazań Kościelnych.
-
Wielki Czwartek — godz. 18.00 Liturgia Wieczerzy Pańskiej
-
Wielki Piątek — godz. 18.00 – ceremonie wielkopiątkowe ( adoracja krzyża tylko przez kapłana)
- W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły, powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i ograniczenie posiłków !
- W Wielką Sobotę post nie jest obowiązkowy, ale wskazany do głębokiego przeżycia posiłku z poświęconych pokarmów na stół wielkanocny.
-
Wielka Sobota
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w obecnej sytuacji w naszych Domach !. Proszę Ojców Rodzin lub wyznaczoną osobę dorosłą o pobłogosławienie pokarmów na stół wielkanocny przed uroczystym śniadaniem. Forma poświęcenia pokarmów poniżej ogłoszeń !
godz. 21.00. — Wigilia Paschalna ( odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych)
W tak trudnym okresie dla nas wszystkich pogłębiajmy swoją wiarę, nadzieję i miłość świadczoną bliskim ! Zachęcam znajdźmy czas poprzez przekaz internetowy na żywo biorąc udział w nabożeństwach a także w osobistej chwili skupienia i modlitwy by jak najgłębiej przeżyć tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.
- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
- Msze św. godz. 8.15 (w intencji parafian). 10.00. i 11.30.
Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. jak w niedzielę tj. g.8.15., 10.00. i 11.30
- W związku z ograniczeniami dotyczącymi uczestnictwa we Mszy Świętej i nabożeństwach, Biskup Pelpliński wraz z instytucjami diecezjalnymi proponują udział on-line w następujących celebracjach i wydarzeniach.
Msze Święte są transmitowane na stronie Radio Głos (również na kanale YouTube i Facebooku) w następujące dni:
Transmisje nabożeństw w Niedzielę Palmową:
– przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/
o godz. 10.00 – Msza św. z Bazyliki katedralnej
o godz. 15.00 – Msza św. z rezydencji Księdza Biskupa Diecezjalnego
o godz. 17.30 – retransmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym
W Wielkim Tygodniu Msze św. wieczorne oraz całe Triduum Paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota) transmisje nabożeństw przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/
TRIDUUM PASCHALNE W BAZYLICE KATEDRALNEJ
Wielki Czwartek
godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego (transmisja przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/)
Wielki Piątek Męki Pańskiej
godz. 17.00 – Liturgia na cześć Męki Pańskiej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Pomocniczego (transmisja przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/)
godz. 21.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (transmisja przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/)
Wigilia Paschalna w Wielką Noc
godz. 21.00 – Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego (transmisja przez Radio „Głos” http://www.radioglos.pl/)
-
W transmisji na żywo Liturgii Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych obowiązkowo uczestniczy młodzież przygotowująca się do Bierzmowania i Dzieci I Komunijne !
-
Od 2 kwietnia br. będzie dostępna bezpłatna wersja Pielgrzyma w formie pdf na stronie pielgrzym.pelplin.pl
- Pragnę podziękować kolejnym Rodzinom, za przekazane ofiary na rzecz kolekt. Parafie nie posiadają innych form wsparcia na swoją działalność jak tylko składane datki od wiernych. Za jakąkolwiek przekazaną ofiarę w tak trudnym czasie dla wszystkich Rodzin składam serdeczne Bóg Zapłać ! Dziękuję także za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego.
- W tygodniu kościół jest otwarty każdego dnia od g. 9.00 – 18.30 na możliwość osobistej prywatnej adoracji – zachęcam do wejścia i polecanie modlitw, by Bóg zachował nas od nieszczęść, a nasza Patronka Matka Boża Łaskawa wypraszała potrzebne łaski.
-
Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.
INTENCJE MSZY ŚWIĘTYCH
Poniedziałek ( 06.04.2020r.) |
godz. 18.00. |
++ Krystynę Piątek ( z okazji ur.) oraz rodziców i teściów |
Wtorek ( 07.04.2020r.) |
godz. 18.00. godz. 19.00. |
+ Leona Banach + Msza św. zb. za śp. Helenę Krzoska z Lipek Górnych m‑c po śm. |
Środa ( 08.04.2020r.) |
godz. 18.00. |
+męża Andrzeja Narloch ( w dniu ur.) i jego ojca Zygmunta |
godz. 19.00. |
+ Msza zb. za śp. Janinę Miszewską z ul. Dworcowej m‑c po śm.) |
|
Wielki Czwartek (09.04.2020r.) |
godz. 18.00. |
Liturgia Wieczerzy Pańskiej + Jerzego Babińskiego m‑c po śm. |
Wielki Piątek ( 10.04.2020r.) |
godz. 18.00. |
Liturgia Męki Pańskiej |
Wielka Sobota ( 11.04.2020r.) |
godz. 21.00. |
Wigilia Paschalna |
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (12.04.2020r.) |
godz. 8.15. |
- w intencji parafian |
godz. 10.00. |
++ Leona Muszarskiego i rodziców z obojga str. |
|
godz.11.30. |
++ Emilię i Jana Jażdżewskich |
|
Poniedziałek Wielkanocny (13.04.2020r.) |
godz.8.15.
godz. 10.00. |
++ rodziców Marię i Kazimierza Mania oraz Martę i Gerwazego Szydłowskich (w XIX rocz. Kazimierza) ++ rodziców Gwizdała, Ackermann, Irenę Salewitz oraz syna Roberta ++ Stanisława i syna Ireneusza Czapiewskich ( w rocz. ur. Stanisława) |
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają: Amen.
Prowadzący modlitwę mówi:
Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.
Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Z Ewangelii według świętego Marka.
Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».
Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:
Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:
Wszyscy: Ojcze nasz…
Prowadzący modlitwę mówi:
Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:
Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…
Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…
MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
Prowadzący modlitwę mówi:
Módlmy się.
Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między
nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…
Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…
INSTRUKCJA DO KOMUNII DUCHOWEJ:
Sobór Trydencki (1551) naucza: “Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb — żywą „wiarą, która działa przez miłość” — odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” — Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8.
W PRAKTYCE ZATEM:
W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można — jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej — wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem.
Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu.
Optymalną sytuacją jest uczynienie tego w trakcie uczestnictwa w transmisji mszy św. (ale UCZESTNICTWA — a nie tylko oglądania z robieniem jednocześnie innych rzeczy…). W innych przypadkach zacząć warto od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić Modlitwę Pańską oraz “Panie, nie jestem godzien…”.
INSTRUKCJA DO „ŻALU DOSKONAŁEGO”
Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich.
Sobór Trydencki (1551) naucza: „Ponadto [sobór] naucza, że chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje człowieka z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu. Skrucha zaś niedoskonała — zwana «atritio», która zwykle powstaje z przemyślenia brzydoty grzechu lub ze strachu przed gehenną i karami — jeśli w nadziei przebaczenia wyklucza wolę grzeszenia, oświadcza [sobór], nie tylko nie czyni człowieka hipokrytą i większym grzesznikiem, ale jest prawdziwym darem Boga i poruszeniem Ducha Świętego, nie zamieszkującego jeszcze w duszy, ale tylko poruszającego, przez co wsparty penitent przygotowuje sobie drogę do sprawiedliwości” (Sobór Trydencki, Nauka o sakramencie pokuty, r. 4).
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza w nr 1452: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany ‘żalem doskonałym’ lub ‘żalem z miłości’ (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” [podkreślenie moje – K.G.].
W PRAKTYCE ZATEM:
W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:
1) wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
2) zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
3) wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy;
4) [pożyteczne, lecz niekonieczne:] przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
5) przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie lub duchowo).