List Biskupa Pelplińskiego informujący o śmierci Biskupa Piotra Krupy

Dro­dzy Kapłani,
Kocha­ni Sio­stry i Bracia,

Ze smut­kiem infor­mu­ję, że 4 mar­ca 2024 r. odszedł do wiecz­no­ści biskup senior Piotr Kru­pa – eme­ry­to­wa­ny biskup pomoc­ni­czy die­ce­zji pel­pliń­skiej, któ­ry w latach 1984 – 1992 był tak­że bisku­pem pomoc­ni­czym die­ce­zji kosza­liń­sko – koło­brze­skiej. Smu­tek ten jest jed­nak prze­peł­nio­ny wia­rą, że Jezus Chry­stus jest zwy­cięz­cą śmier­ci oraz nadzie­ją, że życie nasze zmie­nia się, ale się nie koń­czy.

Biskup Kru­pa uro­dził się w Bra­cie­jo­wej na tere­nie dzi­siej­szej die­ce­zji tar­now­skiej w 1936 r. Stu­dio­wał w Gorzow­skim Wyż­szym Semi­na­rium Duchow­nym w Gości­ko­wie – Para­dy­żu. Po świę­ce­niach kapłań­skich w 1961 r. posłu­gi­wał jako wika­riusz w para­fiach w Gubi­nie, Świe­bo­dzi­nie, Koł­czy­gło­wach i Zie­lo­nej Górze. Stu­dio­wał teo­lo­gię moral­ną w Stras­bur­gu, gdzie uzy­skał sto­pień dok­to­ra. W nowo­pow­sta­łej die­ce­zji kosza­liń­sko koło­brze­skiej był nota­riu­szem Kurii, rek­to­rem semi­na­rium w Kosza­li­nie, a od 1984 r. bisku­pem pomoc­ni­czym. W 1992 r. został bisku­pem pomoc­ni­czym die­ce­zji pel­pliń­skiej oraz wika­riu­szem gene­ral­nym. Wykła­dał tak­że w naszym semi­na­rium. To nie tyl­ko suche fak­ty, ale histo­ria czło­wie­ka, któ­ry z zaan­ga­żo­wa­niem poświe­cił swo­je życie na służ­bę Bogu, Kościo­ło­wi i ludziom.

Zna­łem bisku­pa Pio­tra, kie­dy posłu­gi­wa­łem jesz­cze w archi­die­ce­zji gdań­skiej, ale stał się on jed­nym z moich naj­bliż­szych współ­pra­cow­ni­ków jako bisku­pa pel­pliń­skie­go. Był już wów­czas bisku­pem senio­rem, ale wspo­ma­gał mnie i całą die­ce­zję naj­pierw aktyw­ną służ­bą w die­ce­zji, a w sze­ściu ostat­nich latach modli­twą w zaci­szu swo­jej kano­nii. Żywo inte­re­so­wał się życiem naszej wspól­no­ty i całe­go Kościo­ła. Ujmo­wał swo­im spo­ko­jem, roz­wa­gą oraz skrom­no­ścią. Takim pew­nie go pamię­ta­cie, kie­dy przy­jeż­dżał do para­fii na odpust, wizy­ta­cję oraz udzie­la­jąc sakra­men­tu bierzmowania.

Nasza modli­twa niech będzie naj­lep­szym dowo­dem wdzięcz­no­ści Dobre­mu Bogu, że posta­wił na naszej dro­dze bisku­pa Pio­tra i podzię­ko­wa­niem za wszel­kie dobro, któ­re uczy­nił nam przez jego pośrednictwo.

Razem z bisku­pem Arka­diu­szem zapra­szam Was zatem Sio­stry i Bra­cia do wspól­nej modli­twy zarów­no w cza­sie uro­czy­sto­ści pogrze­bo­wych, któ­re będą mia­ły miej­sce w bazy­li­ce kate­dral­nej w Pel­pli­nie: w pią­tek 8 mar­ca br. o godz. 18.00 Msza Świę­ta pod prze­wod­nic­twem abpa Tade­usza Woj­dy – Metro­po­li­ty Gdań­skie­go oraz w sobo­tę, 9 mar­ca 2024 r. o godz. 11.00 pod moim prze­wod­nic­twem. Zachę­cam rów­nież do modli­twy indy­wi­du­al­nej lub we wspól­no­cie para­fial­nej.  W dniu pogrze­bu o godz. 11.00 będą biły dzwo­ny w naszych kościo­łach. Przy­stań­my wów­czas na chwi­lę i pomó­dl­my się ze Zmar­łe­go. Niech biskup Piotr oto­czo­ny naszą pamię­cią wej­dzie do domu Ojca w nie­bie: Wiecz­ny odpo­czy­nek racz mu dać Panie…

+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński